За давньою народною традицією напередодні старого Нового року споконвіку справляють Щедрий вечір – веселе свято з обрядами, забавами, скоромною їжею (піст вже минув): кутею на смальці, ковбасами, пирогами, варениками, млинцями, смаженими на салі тощо. Зазвичай батько питав, сховавшись за мискою з пирогами: – Чи бачите ви мене, діти? У відповідь потрібно сказати:– Не бачимо тебе, батьку! – То, дай, Боже, щоб і на той рік не бачили! Цей ритуал символізував собою замовляння на гарний врожай пшениці, достаток і добробут в родині.
Уранці хлопчики (без дівчаток) з повними рукавицями зерна засівають спочатку в своїй хаті, потім ідуть до хрещених батьків, сусідів і родичів. При цьому треба обов’язково побажати: «Сійся, родися, жито, пшениця, всяка пашниця, на щастя. на здоров’я, на Новий рік, щоб уродилокраще, ніж торік! Коноплі під стелю, льон – по коліна, щоб вам, хрещеним, голова не боліла! Будьте здорові з Новим роком та Василем! Дай, Боже!». Святий Василій Великий вважався покровителем землеробства, обрядодії цього дня носять аграрно-магічний характер. Щедрування – не церковний, а народний звичай, тому всі щедрівки радісні, оптимістичні, в них бажають щастя, здоров’я, багатства, успіхів кожному члену сім’ї.
Св. Василій – покровитель усіх, хто має це славне ім’я. Щиро вітаємо наших Василів, Василенків, Васильків, Василашків, Василис, Василівних, Васильовичів, з іменинами, і нехай добрий ангел завжди вас оберігає, добро і ласку!

Немає коментарів:
Дописати коментар